Coimbra w Portugalii [przewodnik]



Coimbra leży w Portugalii i choć na co dzień przewijają się przez nią dzikie tłumy turystów, nie jest szeroko znana w Polsce. Coimbra to miasto uniwersyteckie – spędziłam tam pięć miesięcy, studiując na wymianie, więc poznałam je od podszewki, a teraz dzielę się z wami moją wiedzą.

Co zobaczyć w Coimbrze? Ile kosztują bilety? Najważniejsze zabytki Coimbry, historia miasta i atrakcje, zwiedzanie Uniwersytetu w Coimbrze - zapraszam.

Transport do Coimbry


Polska ma dobre połączenia lotnicze z Lizboną i z Porto. Moim zdaniem najlepszą opcją jest przylecieć do Porto, a wylatywać z Lizbony, zahaczając o Coimbrę (no, bo chyba od tego powinnam zacząć – Coimbra znajduje się w połowie drogi między Porto a Lizboną).

Transport z Porto do Coimbry


Ze stacji Campanha autobusy odchodzą regularnie przez cały dzień (co ok. godzinę). Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie REDE EXPRESSOS (gdzie można też kupić bilet). Cena biletu: ok. 12 euro. Pociąg: 14-17 euro (czas w zależności od ceny: 1-1,5 godz.) Bilety kolejowe kupujemy w kasie lub na cp.pt.

Jak dojechać z Lizbony do Coimbry


Bus REDE ze stacji SETE RIOS co godzinę za 14 euro. Pociąg: 20-23 euro (2-2,5 godziny).

Oszczędnym przypominam, że autostop w Portugalii działa i ma się bardzo dobrze – w odróżnieniu od Hiszpanii. Spotkałam mnóstwo podróżników, którzy właśnie w ten sposób zwiedzali cały kraj i nie mieli problemów z łapaniem podwózki. Sama jeździłam tak regularnie z Coimbry do Porto, a później zwiedziłam też tak całą północną Portugalię.


Uniwersytet w Coimbrze - zwiedzanie


Uniwersytet w Coimbrze jest najstarszy w kraju i absolutnie przepiękny. Jest też wypchany turystami, głównie z Azji, którzy wiecznie pętają się po dziecińcu i blokują przejścia. Polacy tego miejsca raczej nie odkryli (więcej Polaków spotkałam w jeden dzień na północy w Bradze niż przez pięć miesięcy studiowania w Coimbrze).

Oprócz paru obowiązkowych fotek na dziedzińcu można jeszcze kupić bilet na wieżę, z której widok jest wyjątkowy (uniwerstet znajduje się na szczycie najwyższego wzniesienia Coimbry – wow!) – cena to jedyne 2 euro Uwaga: wieża otwarta jest tylko wiosną i latem.

Drugim miejscem, za które można zapłacić, jest wstęp do biblioteki – Biblioteca Joanina (idzie w pakiecie z wstępem do kaplicy). Bilet kosztuje 12 euro (ulgowy 10) i moim zdaniem to straszna strata pieniędzy. Biblioteka składa się z jednego, niewielkiego pomieszczenia, w którym mieszkają nietoperze (nie, nie pokazują się za dnia, więc nie ma szans ich zobaczyć).

Sławę zyskała, bo podobno była inspiracją JK Rowling dla biblioteki w Harrym Potterze. Dla mnie – rozczarowujące. Studenci tej uczelni wchodzą za free, więc jeśli macie znajomego, który tam studiuje, możecie wejść na ich legitce, inaczej raczej nie polecam.

Muzyka Fado w Coimbrze


Fado w Coimbrze różni się od tego, jakie można usłyszeć w Lizbonie – przede wszystkim, śpiewakami są wyłącznie mężczyźni. Moim zdaniem jest też dużo bardziej ponure. Dramatycznie ponure. (Przy całej swej standardowej ponurowatości.)

W centrum znajdziemy miejsca, w których do drinka czy herbaty posłuchamy koncertu na żywo – za taką przyjemność zapłacimy ok. 5 euro. Jeśli nie chcemy płacić, śpiewacy często zbierają się też w nocy (po dziesiątej wieczorem) na schodach katedry Se Velha.

Co się dzieje w Coimbrze? Wydarzenia kulturalne


Dwa okresy w roku są szczególne dla Coimbry.

Pierwszy to Festa das Latas, rozpoczynający rok akademicki w październiku. Jest to nasze polskie kocenie, tylko takie doprowadzone do granic wytrzymałości – tydzień imprezowania i wymyślania specjalnych zadań świeżakom.

Całe miasto pełne jest wtedy grupek studentów robiących… dziwne rzeczy w dziwnych miejscach (zadania wymyślają starsi studenci). Po zaliczeniu wszystkich wyzwań nowym żakom wolno nosić specjalny mundur uczelni (pamiętacie szaty z Hogwartu? Tak, to też JK Rowling zgapiła).

Drugim ważnym wydarzeniem jest Quiema das Fitas.

Jest to święto studentów odbywane na początku maja i trwa również tydzień. Otwiera je parada, na której leją się hektolitry darmowego piwa (studenci cały rok występują i zbierają pieniądze, które wydają na zapasy alkoholu właśnie na ten dzień).

Jak zdobyć piwo, zapytacie? Wystarczy podejść do jednego z dziewięćdziesięciu wozów jadących przez całe miasto. Piwo jest wszędzie. Jeśli się wybieracie, pamiętajcie o zabezpieczeniu telefonu. Po paradzie studenci świętują przez cały tydzień, organizowane są koncerty. W tym czasie do Coimbry zjeżdża mnóstwo, mnóstwo ludzi, więc trudno jest o nocleg, a ceny hoteli lecę w górę jak szalone. Dobrze jest poznać kogoś wcześniej i np. przyjechać z własnym namiotem.

Fanom spokoju odradzam wizytę w Coimbrze w tym czasie.







Gdzie imprezować w Coimbrze?


Coimbra jest świetnym miastem do zwiedzania. Jest mała i nie aż tak przesiąknięta turystami co Porto i Lizbona. Ceny tutaj są niższe, szczególnie restauracje poza główną ulicą starego miasta. Dwa lata temu, gdy tam mieszkałam, kompletny obiad z winem i przystawkami w restauracji kosztował 6 euro (w Lizbonie najtańsze pozycje zaczynały się od 10 euro).

Życie nocne kwitnie w Coimbrze dość niestandardowo we wtorki i czwartki (w weekendy miasto się wyludnia) i tu też warto spróbować drinków typowych dla Portugalii – z sangrią i sangrią blanco na czele (jeśli chcecie pić z lokalsami a nie z turystami, polecam najcudowniejszy bar w mieście, O Moelas).


Oprócz powyższych, nie chciałam was zanudzać informacjami dostępnymi w każdym przewodniku – do zwiedzania w Coimbrze mamy jeszcze ruiny klasztoru Mosteiro de Santa Clara-a-Velha i powiązane z nimi muzeum (wstęp: 4 euro dla dorosłych, 2 euro dla studentów), ogród botaniczny i kilka prześlicznych parków. Dwa dni wystarczą, by zobaczyć wszystkie ważniejsze atrakcje Coimbry, natomiast potrzeba chyba całego życia, by się tym miastem znudzić.


COIMBRA – LISTA:

1. Uniwersytet w Coimbrze

2. Biblioteka Joanina

3. Katedra Se Velha

4. Jardim Botanico

5. Klasztor Santa Clara-a-Velha

6. Bar O Moelas



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

zBLOGowani.pl