Kadyks w Hiszpanii - przewodnik



Jesteście zmęczeni turystycznymi miejscami w Hiszpanii? Macie dość przepychania się ulicami Barcelony? Marzycie o tym, by kąpać się w lutym w oceanie? Jeśli lecicie do Sevilli czy Malagi, warto poświęcić dzień lub dwa na zwiedzanie małej perełki Andaluzji, jaką jest Kadyks.

Jak zaplanować dzień, jak się tam dostać? Co można zobaczyć w Kadyksie za darmo? Wszystkie informacje zgromadzone przeze mnie w ciągu kilku miesięcy, kiedy tu mieszkałam, i testowane na znajomych, którzy przyjeżdżali do mnie w odwiedziny.

Transport w Kadyksie

Z Sevilli najszybciej dostać się pociągiem (ok. 1,5h za 16 euro). Jeśli mamy trochę więcej czasu, a mniej funduszy, warto sprawdzić blablacar albo amovens.

Amovens to hiszpańskie blablacar, trochę mniej popularne, gdzie przejazd kosztuje 6-9 euro (czas dojazdu trochę dłuższy, ok. 2h).

Uwaga: Hiszpanom zdarza się zmieniać godziny, odwoływać przejazdy albo zapominać zaakceptować pasażerów (niektóre przejazdy wymagają akceptacji kierowcy). Samochodów kursujących na linii Sevilla-Kadyks jest dużo i nigdy nie miałam problemu, by dostać się danego dnia tam, gdzie trzeba, natomiast nie ufajcie im w dniu wylotu do Polski czy innego ważnego wydarzenia.

Komunikacja miejska w Kadyksie


Bilet miejski kosztuje 1,1 euro i będzie wam potrzebny tylko, jeśli kierowca blablacara wysadzi was w nowej części miasta. Jeśli jedziecie pociągiem, witajcie: jesteście już prawie w centrum. Kadyks jest malutki i na obejście całego miasta wystarczy wam jeden dzień. Z trzech stron otacza go woda – przejście od portu do oceanu to około godzina marszu. Warto wybrać się na spacer wzdłuż linii brzegowej.

Punkty widokowe w Kadyksie


Mamy do wyboru dwa płatne i jedno bezpłatne.

– wejście do katedry Catedral de Cadiz za 5 euro, połączone ze zwiedzaniem kościoła

– najwyższą wieżę w mieście Torre Tavira, gdzie za cenę 6 euro (5 dla studentów) można także wziąć udział w pokazie miasta Camera Obscura (wykład po angielsku, warto się na niego wybrać, jeśli już trochę znacie lub chcecie poznać miasto lepiej).

Jeśli nie chcecie płacić, to zdradzę wam sekret, skąd można zobaczyć miasto za darmo - hotel Parador de Cadiz. Wjedźcie windą na najwyższe piętro. Uwaga, drzwi na balkon ciężko się otwierają.

Muzea w Kadyksie


Muzea w Kadyksie są bezpłatne. Do wyboru mamy trzy:

1) Muzeum Kadyksu [Museo de Cádiz], gdzie znajdziemy klasyczną wystawę starożytnych przedmiotów znalezionych w czasie wykopalisk i kilka pięter obrazów malarzy związanych z Kadyksem.

Całkiem spore, żeby je zwiedzić w całości potrzeba minumum 2h. Część starożytna zachęca do zabawy – przy wejściach do kolejnych pomieszczeń wiszą zadania, które należy wypełniać (np. znajdź w pomieszczeniu pszczołę).

2) Muzeum Archeologiczne [Yacimiento Arqueológico Gadir]. Należy odebrać bilety wcześniej i później przyjść na wybraną godzinę (w czasie oczekiwania można zajrzeć do Mercado Central). Muzeum jest poświęcone Fenicjanom i wiąże się z faktem, że Kadyks jest najstarszym miastem w zachodniej Europie.

W środku dostaniemy film w klimacie CSI: kryminalnych zagadek Kadyksu, a następnie zobaczymy ruiny starożytnych domów i szkielet pewnego Fenicjanina.

3) Teatr Rzymski [Teatro Romano de Cadiz].

Podobnie jak wyżej, poświęcone jest czasom starożytnym i Rzymianom w Hiszpanii. Muzeum jest niewielkie, dużo do czytania, można zobaczyć sam teatr i usiąść na widowni - takie mini Koloseum - i obejrzeć film, który wyjaśnia, jak to wyglądało dawniej.

Uwaga: należy sprawdzać godziny otwarcia. Wiele muzeów, podobnie jak restauracji, jest zamkniętych w czasie sjesty (ok. 15-18), natomiast są czynne do późnych godzin wieczornych.

Bezpłatne miejsca w Kadyksie


Z ciekawszych miejsc, które można zobaczyć bezpłatnie, mamy jeszcze jedyny w mieście park - Park Genovés - w którym znajdziemy kreatywnie przycięte drzewka, niski wodospad i milion psów.

Do tego dwa zamki - zamek świętego Sebastiana (Castillo de San Sebastián), do którego przejdziemy z plaży Caleta prześliczną drogą z wodą po obu stronach. Zamek jest zamknięty przez większość czasu z wyjątkiem kilku świąt, natomiast po stokroć warto się przejść prowadzącą do niego drogą - jest przepiękna i mamy z niej widok na całe miasto, nową i starą część.

Oprócz tego mamy jeszcze, dla odmiany codziennie otwarty malutki Zamek św. Cataliny (Castillo de Santa Catalina). Czas zwiedzania: 20 minut. Zamek znajduje się po drugiej stronie plaży Caleta.

Jedzenie w Kadyksie


Tłumy turystów idą jeść na Mercado Central, jednak osobiście odradzałabym to miejsce - jest śliczne i na pewno należy je odwiedzić, natomiast jest też pełne turystów i przez to wszystkie ceny są koszmarnie zawyżone. Wystarczy odbić w jedną z uliczek odchodzących od marketu, by znaleźć te same posiłki w o połowę niższych cenach.

Warto jest iść na kolację - tapas do jednej z restauracji na ulicy Virgen de la Palma (bądź Palma, jak mówią miejscowi). Najpiękniejszy widok do obiadu w całym mieście. Jeśli nie planujecie się tam stołować, i tak idźcie ją obejrzeć. Jeśli pójdziecie tam tuż przed dziewiątą (wiosną otwierano bar o 20:30), możecie załapać się na miejsce w Barze la Tabernita, najlepszym miejscu, jakie tam odwiedziłam. Spytajcie kelnera o ich specjalności. Kolejki do Tabernity są przeogromne, ale warto.

Ze specjalności, Kadyks jako nadmorskie miasto oferuje szeroki wybór owoców morza (szczególnie gambas - krewetki i chocos - mątwa, pychota!, a dla fanów egzotyki także mięczaki ortiguillas) do picia warto spróbować produkowanego wyłącznie w tym rejonie Jerez wytrawnego, lekko kwaśnego wina sherry.


Lista miejsc do odwiedzenia (zrób screenshota albo skopiuj i wydrukuj do skreślania).

KADYKS - LISTA:
1. Catedral de Cadiz
2. Wieża Torre Tavira
3. Hotel Parador de Cadiz
4. Museo de Cadiz
5. Muzeum Yacimiento Arqueológico Gadir
6. Teatro Romano de Cadiz
7. Park Genovés 
8. Castillo de San Sebastián
9. Castillo de Santa Catalina
10. Plaża Playa de la Caleta
11. Mercado Central
12. Ulica Virgen de la Palma


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

zBLOGowani.pl